پارسیپ
پرتال پارسی مهندسان برق

کنتاکتور ، یک جزء مهم در تابلو کنترل موتور

کنتاکتور و تابلو کنترل موتور و مدارهای مربوط به آن ، اجزاء اساسی سیستم های توزیع و بهره برداری برق هستند. تابلو کنترل موتور در ساده ترین حالت خود می تواند یک راه انداز آنلاین شامل یک وسیله سوئیچ کننده (کنتاکتور) و یک وسیله قطع کننده (رله حرارتی) که داخل یک محفظه مناسب نصب شده است ، باشد.

این مطلب راجع به کنتاکتورهای a.c است ، چرا که آن ها بزرگ ترین اجزاء استفاده شده در تابلو کنترل موتور می باشند.(در کنار رله های حرارتی)

کنتاکتور ابزار سوئیچینگ

گسترده ترین ابزار استفاده شده در یک راه انداز ، کنتاکتور شکست هوایی [1] a.c است که شامل مجموعه ای از کنتاکت هایی است که به وسیله یک عمل الکترومغناطیسی تحریک می شوند. یک سیم پیچ عمل کننده توسط یوک مغناطیسی محصور شده و زمانی که جریان از آن عبور می کند ، آرمیچری با مجموعه ای از کنتاکت های متحرک حرکت کرده و با مجموعه ای از کنتاکت های ثابت تماس پیدا می کنند.

دسته بندی کنتاکتورها به اندازه ، فرم و جنس نقطه کنتاکت ها و نیز میزان بازدهی روش های از بین بردن جرقه ها بستگی دارد.

کنتاکتورهای امروزی از نقطه کنتاکت های با آلیاژ آلومینیوم که معمولاً نقره – کادمیوم یا نقره – قلع می باشد استفاده می کنند که این نقطه ها به یک پایه مسی یا برنجی متصل می شوند.انتخاب جنس نقطه کنتاکت بسیار حیاتی بوده و معمولاً بعد از آزمایشات بسیار حاصل می شود.

کنتاکت های یک کنتاکتور قدرت در مراحل مختلف تحت بار طبق ردهAC3
کنتاکت های یک کنتاکتور قدرت در مراحل مختلف تحت بار طبق ردهAC3

جنس نقطه کنتاکت در ابتدا متناسب با خواص جوشی و مقاومت آن در برابر سایش انتخاب می شود ، سپس مناسب بودن آن توسط مجموعه ای از آزمایشات روتین و خاص مانند آزمون دوام کنتاکت صحه گذاری می گردد.

آلیاژ نقره معمولا شامل % 12-10 اکسید کادمیوم یا اکسید قلع است. استفاده از آلیاژهای نقره – قلع در حال حاضر در مراحل طراحی ، انتخاب اول است ، چرا که کادمیوم طی مراحل تولید و یا دیگر مراحل ، نیاز به اقدامات احتیاطی خاص دارد.

روش کنترل جرقه نیز در تعیین عملکرد کنتاکتور بسیار حیاتی است.

به طور کلی ، کنتاکتورهای a.c تا 22KW نیاز به طراحی یک جرقه گیر پیچیده ندارند .کنتاکتورهای سایز بزرگ معمولاً نیاز به یک خنک کننده داخل جرقه گیر دارند تا به از بین رفتن جرقه ها کمک کند.این خنک کننده می تواند به شکل صفحات خنک کن یا پوشش هایی که کنتاکت ها را در بر    می گیرند باشد یا مانند فیوزها از صفحات فلزی مشابه به صورت ردیفی تشکیل شده باشد.

انتخاب این دو نوع خنک کننده لزوما براساس خواص هدایت الکتریکی آن ها نیست . در اغلب موارد ، مواد اولیه مورد استفاده باید نقطه ذوب نسبتاً بالا داشته باشد.

کنتاکتور

کنتاکتور اشنایدر 1 NC  18A  400V  AC3  220V/50Hz  دارای عملکرد اثبات شده برای بارهای مقاومتی یا کاربردهای راه اندازی موتورهای بزرگ مانند فن ها ،پمپ ها ، کمپرسورها و کرین ها است.

سرعت شکست جرقه

در همه موارد ، هنگامی که براساس رده بهره برداری AC3 جریانی معادل  8 برابر جریان نامی اعمال می شود، از بین رفتن جرقه در زمان 10-20 میلی ثانیه یک هدف است و این زمان در حالت کاردکرد عادی بین 5-10 میلی ثانیه است. زمان نسبتا سریع از بین رفتن جرقه ، جایی که  چرخه عمر طولانی ( که در استانداردهای بین المللی و بریتانیایی دوام نامیده می شود) یک هدف طراحی باشد ، عاملی کاملا موثر است.

عمر1-2 میلیون قطع و وصل برای یک کنتاکت براساس رده AC3 با یک طراحی به روز قابل دستیابی خواهد بود.

عامل دیگری که طراح می بایست در خصوص آن تصمیم گیری کند ، جنس عایق ها است. این عایق ها نه تنها به عنوان یک پایه نصب بلکه به عنوان راهنما و یک ساختار مکانیکی و نیز دیواره ای برای جرقه گیر داخل کنتاکتور عمل می کنند.

بیشتر اجزاء پلاستیکی که در تماس با قطعات برق دار هستند می بایست از مواد پلاستیک مقاوم به حرارت باشند ، به گونه ای که قطعاتی که تماس مستقیم با اجزاء برق دار دارند می بایست در آزمون سیم ملتهب تا 960 درجه سانتیگراد را تحمل کنند.

[1] Air Break Contactor

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.