پارسیپ
پرتال پارسی مهندسان برق

انواع سیستمهای اسکادا

سیستمهای اسکادا در تعریف پایه ای آن در واقع یک سیستم کنترل صنعتی است. این سیستمهای مبتنی بر کامپیوتر، کار نظارت و کنترل فرایندهای صنعتی موجود در دنیای فیزیکی را انجام میدهند.

سیستمهای اسکادا را می توان در تأسیسات تولید و فرآوری نفت، داروسازی، انرژی، تصفیه و توزیع آب و …. یافت.

آنها بهترین سیستمهای کنترل برای فرآیندهایی هستند که شامل حداقل یکی از سه ویژگی زیر باشند.

  • در آنها مقادیر زیادی از داده ها نیاز به جمع آوری، کنترل و تجزیه و تحلیل دارند.
  • در مناطقی با گستره ی جغرافیایی وسیع گسترش یافته اند.
  • نیاز به کنترل سریع در شرایط بحرانی دارند.

جمع آوری داده ها و کنترل سیستم در بالاترین سطح  از طریق دو نوع سیستم اساسی انجام می شوند:

–         Scada : سیستم نظارت بر کنترل و جمع آوری داده

–         DCS : سیستم های کنترلی توزیع شده

معنای SCADA

یک سیستم نظارت و یا کنترل است که از یک کامپیوتر مرکزی برای ذخیره اطلاعات بهره میگیرد. اسکادا همچنین از یک سخت افزار ( در همان محل یا به صورت ریموت ) برای مانیتور کردن فرآیند و ایستگاههای کاری استفاده میکند. کنترل ممکن است به صورت اتوماتیک یا دستی باشد. همینطور ممکن است در یکی از قسمتهای ریموت یا  اتاق کامپیوتر مرکزی صورت بگیرد.

HMI در یک سیستم اسکادا

معنای DCS

دقیقا مثل تعریف ارائه شده برای اسکادا: DCS یک سیستم نظارت و یا کنترل است که از یک کامپیوتر مرکزی برای ذخیره اطلاعات بهره میگیرد. اسکادا همچنین از یک سخت افزار ( در همان محل یا به صورت ریموت ) برای مانیتور کردن فرآیند و ایستگاههای کاری استفاده میکند. کنترل ممکن است به صورت اتوماتیک یا دستی باشد. همینطور ممکن است در یکی از قسمتهای ریموت یا  اتاق کامپیوتر مرکزی صورت بگیرد.

همانطور که می بینید، ظاهرا تعریف ارائه شده برای SCADA و DCS مثل هم هستند. اما بین این دو یک تفاوت بسیار اساسی وجود دارد. اسکادا یک سیستم رویداد محور است که بوسیله یک اپراتور اداره می شود. اساس کار این سیستم جمع آوری اطلاعات است. داده ها در پایگاه داده ذخیره می شوند و کنترل معمولا به صورت ریموت است.

در حالیکه DCS یک سیستم فرآیند محور است. این سیستم مستقیما به تجهیزات داخل میدان وصل است. در این سیستم کنترل به صورت محلی ( لوکال ) و خودکار انجام میشود. اپراتور تنها از آنچه اتفاق می افتد مطلع می شود و نقش تصمیم گیرنده ندارد.

دانلود کنید


SCADA-System-Fundamentals.pdf
دریافت فایل نوع فایل:
pdf
حجم فایل:
۲ MB
تعداد دانلود:
98 دانلود ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.