پارسیپ
پرتال پارسی مهندسان برق

تکنولوژی های جدید در سیستمهای اتوماسیون پست

توپولوژی شبکه

عملکرد سیستمهای اتوماسیون پست ، بستگی به اجرای یک سیستم ارتباطی موثر برای برقراری ارتباط بین همه اجزای حفاظتی، مونیتورینگ و کنترلی پست دارد.

به طور کلی سه نوع توپولوژی اصلی ارتباطی شبکه وجود دارد که باس (bus) ، رینگ (ring) و استار(star) هستند. این سه نوع توپولوژی با استفاده از سوئیچهای اترنت در شبکه پیاده سازی میشوند.

علاوه بر این، برخی توپولوژیهای ترکیبی (hybrid) هم وجود دارند که از ترکیب توپولوژیهای اصلی ساخته میشوند. حسن این توپولوژیها این است که برخی معایب توپولوژی های اصلی در آنها برطرف شده است و در ضمن از نظر هزینه ای هم با توجه به محاسنشان قابل توجیه هستند.

تکنولوژی اتوماسیون پست

استاندارد IEC 61850 شبکه های ارتباطی پستهای برق  را به سه دسته تقسیم میکند که همه ارتباطات حول و حوش یا درون آنها اتفاق می افتد:  سطح فرایند، سطح واحد کاری ( که گروهی از ترانس ها و ….. در آن مشغول به کارند) و سطح پست.

سطح فرایند شامل دستگاه های ورودی / خروجی، سنسورهای هوشمند و محرک ها می باشد. سطح واحد شامل تمام تجهیزات حفاظت و کنترل است. و سطح پست  شامل کارگاه مهندسی، HMI و کلیه تجهیزات ارتباطی می باشد.

 ساختار داده بر اساس گره های لاجیکال


محیط IEC 61850 فراتر از یک مدل شی گرا ساخته شده است. به طوریکه فانکشن های حفاظتی و کنترل در واحدهای کوچکتر خرد شده اند که به آنها گره های منطقی یا لاجیکال (Logical Nodes:LN)میگوییم. هر یک از این گره ها با یک فانکشن حفاظتی، کنترلی یا مانیتورینگ و به همین ترتیب با یک ترانسفورماتور یا مدارشکن ( دیژنگتور ) تطبیق دارند.

 

این گره های منطقی به دیوایس های منطقی (Logical Device:LD ) گروه بندی شده اند که در چارچوب یک تجهیز فیزیکی تعریف شده اند، هر تجهیز فیزیکی حاوی حداقل یک دیوایس منطقی است.

کتابی که در ادامه برای دانلود ارائه داده ایم به معرفی سیستم های اتوماسیون برای حفاظت، کنترل و مانبتورینگ پستهای برق خواهد پرداخت.

دانلود کنید


Substation-automation-systems-for-protection-monitoring-control.pdf
دریافت فایل نوع فایل:
pdf
حجم فایل:
۴ MB
تعداد دانلود:
87 دانلود ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.