پارسیپ
پرتال پارسی مهندسان برق

اصول بنیادی کلیدهای اتوماتیک (MCCB)

قطع کننده Circuit Breaker

ابتدایی ترین جزء کلیدهای اتوماتیک قسمت قطع کننده است که در واقع مغز یک Circuit Breaker است. کارکرد قسمت قطع کننده ، قطع مکانیزم عملکرد در هنگام اتصال کوتاه یا هنگام اضافه جریان در یک بازه زمانی طولانی تر است.

1 – واحد قطع الکترومکانیکال (حرارتی مغناطیسی)

کلیدهای اتوماتیک تجاری از واحد قطع الکترومکانیکال (حرارتی مغناطیسی) استفاده می کنند. حفاظت به وسیله ترکیبی از یک جزء حساس به حرارت و یک جزء الکترومغناطیسی حساس به جریان صورت می پذیرد که هر دو جزء به صورت مکانیکی بر مکانیزم قطع تاثیر می گذارند.

2 – واحد قطع الکترونیکی

این واحد قطع می تواند حفاظت و مانیتورینگ بسیار پیچیده تری را فراهم آورد.

نکته : کلیدهای اتوماتیک بسته به کاربردهای مختلف از روش های مختلفی برای محافظت مدار استفاده می کنند.این المان های قطع می توانند در برابر اضافه بارهای حرارتی ، اتصال کوتاه و خطای اتصال به زمین محافظت را فراهم آورند.

کلیدهای اتوماتیک مرسوم دارای یک مکانیزم قطع الکترومکانیکی ثابت یا قابل تغییر هستند.در کلیدهای ثابت، اگر یک طبقه بندی جدید برای قطع کلید لازم باشد ،کلید اتوماتیک می بایست به طور کامل تعویض گردد ، اما در کلیدهای متغیر – همانگونه که از نامشان پیداست – تنها قسمت مربوط به قطع کلید ،بسته به حداکثر جریان متناسب با بدنه کلید ، می بایست تعویض شود.

برخی کلیدها ، قابلیت جایگزینی واحد قطع الکترونیکی با یک واحد قطع الکترومکانیکال را نیز در همان بدنه کلید دارند.

کلیدهای قطع الکترومکانیکال برای محافظت در برابر اتصال کوتاه دارای المان های مغناطیسی قابل تنظیم هستند.

سیستم قطع الکترونیکی یک MCCB

electronic-trip-system

برای محافظت در برابر اضافه بار[1] کلیدهای قطع الکترومکانیکال ،دارای المان های قطع حرارتی هستند.قطع کننده هایی که دارای ترکیبی از المان های مغناطیسی و حرارتی هستند ، معمولا قطع کننده های حرارتی مغناطیسی نامیده می شوند.

امروزه به طور فزاینده ای کلیدهای اتوماتیک با قطع کننده های حرارتی مغناطیسی در حال جایگزینی با کلیدهایی با قابلیت قطع الکترونیکی هستند. این نوع قطع کننده ها ، دقت و تکرارپذیری بالاتری را فراهم می آورند.برخی از این کلیدها داخل خود ،اجزاء محافظت در برابر خطای اتصال به زمین را داشته و به همین دلیل نیاز به یک رله جداگانه یا رله شانت را مرتفع می سازند.

برخی کلیدها می توانند قابلیت مانیتورینگ ، جمع آوری داده و ارتباط با سیستم های مدیریت انرژی را نیز داشته باشند.

سه جزء واحد قطع الکترونیکی

به طور کلید سیستم های قطع الکترونیکی از سه جزء تشکیل شده اند :

  • یک مبدل جریان (سنسور) که برای مانیتورینگ جریان در هر فاز استفاده می شود. این مبدل همچنین مقدار جریان را تا سطح مناسب برای بُرد کاهش می دهد.
  • یک بُرد الکترونیکی که ورودی را تفسیر کرده و براساس مقادیر از پیش تعیین شده تصمیم گیری می کند.تصمیمی برای قطع ، منجر به ارسال یک خروجی برای جزء بعدی می شود.
  • یک رله شانت داخلی انتقال دهنده شار با توان کم که کلید را قطع می کند.این رله عموماً یک وسیله مکانیکی دارای فنر است که به وسیله میدان مغناطیسی دائمی در محل خود قرار می گیرد.

زمانی که یک سیگنال قطع از مدار دریافت می شود ، میدان مغناطیسی به طور موقت توسط این سیگنال خنثی شده و قطع مکانیکی اتفاق می افتد.

دانلود کنید


Molded-Case-Circuit-Breakers-MCCBs.pdf
دریافت فایل نوع فایل:
pdf
حجم فایل:
۶۷۲ KB
تعداد دانلود:
36 دانلود ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.